Czy posiadanie sklepu internetowego jest konieczne, aby z powodzeniem prowadzić sprzedaż przez internet?
Przez internet sprzedają nie tylko specjaliści od e-commerce i posiadacze wypasionych portali sklepowych. Sprzedawać online może teraz każdy, kto choć jako tako funkcjonuje w sieci. Inwestowanie w witryny sklepowe, magazyny czy serwisy płatności nie jest konieczne, by korzystnie sprzedawać nie ruszając się z własnego fotela.
Jestem na Facebooku, sprzedaję na Facebooku
Facebook od dłuższeego już czasu oferuje nie tylko kontakt ze znajomymi (realnymi czy wirtualnymi). Daje też możliwość przystąpienia do grup skupiających ludzi o podobnych zainteresowaniach. Chodzi nie tylko o hobby – powstają też grupy, których łączy wspólny interes. Są zainteresowani sprzedażą, kupnem (czy wymianą) rzeczy, ktorych już nie używają. Na takich grupach oferowane są przedmioty drobne (jak np. ubrania czy buty), ale także meble, sprzęt RTV i AGD, rowery itp. I w dodatku taka sprzedaż jest legalna.
Trzeba jednak pamiętać, że Facebook służy wyłącznie nawiązaniu kontaktu między kupującym i sprzedającym, nie zajmuje się jednak obsługą płatności. Nie ponosi też materialnej odpowiedzialności za przebieg transakcji.
Jeśli więc zdecydujesz się wystawić coś na takiej grupie, będziesz musiał/a podać kupującemu konto do przelewu lub dane rachunku w którymś z serwisów płatności (np. PayPal). No chyba że sprzedajesz coś komuś, kto osobiście odbierze kupowaną rzecz. Wtedy możecie się umówić na płatność gotówkową.
Najprostsza droga – portale ogłoszeniowe
Jeśli chcesz coś sprzedać przez internet, a nie uśmiecha Ci się ponosić jakichkowiek kosztów, skorzystaj po prostu z któregoś z darmowych portali ogłoszeniowych – na przykład https://www.handluj.com. Możesz tam całkowicie bezkosztowo wrzucać ogłoszenia w bardzo wielu kategoriach. Na handluj.com sprzedasz samochód, mieszkanie, rower, odzież, usługi i wiele innych. Handluj.com to także ogłoszenia od osób oferujących pracę i poszukujących jej.
Strony z ogłoszeniami oferują różnego typu – płatne i bezpłatne – formy udogodnień dla ogłoszeniodawców. Zarejestrowanie się (w niektórych serwisach obowiązkowe, w niektórych zależne od decyzji osoby zamieszczającej ogłoszenie) pozwala wprowadzać zmiany w ogłoszeniu, a także ułatwia dodawanie kolejnych anonsów. Różne formy wyróżniania ogłoszenia – podświetlanie go, umieszczanie na pierwszej stronie całego portalu lub danej kategorii – są zazwyczaj płatne. Trzeba jednak pamiętać, że ogłoszenie wyróżnione ma o wiele większą szansę, by zauważył je potencjalny zainteresowany. Opcje promocyjne są płatne w zależności od czasu, przez który ogłoszenie ma być wyróżnione i zawsze można z nich zrezygnować. Warto spróbować, bo dobrze widoczny anons zdobywa nierzadko zaskaująco duże zainteresowanie, a transkacja sprzedaży wynagradza tę drobną inwestycję.